جلد سررسید و انواع آن

برای ساخت جلد سررسید ، تولید سالنامه ها از روکش های متفاوتی استفاده می گردد.این روکش های جلد باید دارای حداقل استانداردهایی برای تحمل وزن مقوا و به اصطلاح نشکستن و پاره نشدنشان در هنگام لب برگردان یا لب تا باشند.

۱-گالینگور:

از قدیمی ترین روکش ها برای ساخت جلدسررسید است.در گذشته اغلب کتاب ها ،سررسیدها با این روکش جلد می شدند.از کاغذ دیواری ضخیم تر است و با سریشم یا چسب صحافی می بایست مقوا را به آن چسباند.برای اجرای ضربی معمولا نسبت به داغی پاسخ خوبی نمی دهد،ولی سایر ضربی ها مثل طلاکوب و نقره کوب روی آن نمای بسیار خوبی پیدا می کنند.گالینگور به صورت طاقه های ۱۰۰ یا ۵۰ متری با عرض ۱۰۵ یا ۱۱۰ یا ۱۲۰ سانتیمتری عرضه می گردد.

exir-calendar-06-2-300x200

۲-سلفون:

از چاپ روی گلاسه ۱۳۵ یا ۱۵۰ گرم و کشیدن لایه سلفون درست می گردد.بیشتر برای درست کردن جلد کتاب و چاپ سررسید اختصاصی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.شرکتها طرح های اختصاصی خود را برای چاپ سررسید اختصاصی در اختیار چاپخانه یا تولید کنندگان سررسید قرار می دهند تا به صورت جلد در بیاید.

سفارش سررسید اختصاصی

۳-چرم مصنوعی:

از این جنس در کیف و کفش سازی و ساخت مبل و صندلی هم استفاده می شود.چرم مصنوعی از مواد ساخته شده و به صورتی است که نمایی شبیه چرم طبیعی دارد و ضخامت آن از گالینگور بیشتر است.برای ساخت جلد سررسید ، آن را به سراجی ها سپرد چون با صحافی ساده قابل تولید نیست و نیاز به چسب صنعتی مخصوص دارد.ضربی روی این مورد باید با دقت کار شود چون ممکن است روی بعضی از انواع آن هیچ گونه ضربی نتوان زد و مجبور شد از پلاک فلزی و لیزر برای جلد سررسید استفاده نمود.

۴-چرم ترمو:

نوعی چرم مصنوعی است که با اضافه کردن درصد بالایی پلی اوره تان به آن بعد از خوردن داغی کمی سوخته و نمای خیلی زیبایی پیدا می کند.امروزه استفاده از این روکش بسیار مرسوم است و طرفداران زیادی دارد.چرم ترمو در هنگام لمس لطیف تر هم است و احساس خوبی را منتقل می کند. اکثر شرکت ها برای سفارش سررسید تبلیغاتی روکش ترمو برای جلدشان مدنظرشان میباشد.