۱/انواع قطع سررسید :

قطع اصطلاحی است که به ابعاد سررسید مورد نظر اشاره دارد . سررسید ها معمولا در ابعاد استاندارد تولید و عرضه می شوند. انتخاب قطع مورد نظر به سلیقه سفارش دهنده و نوع کاربرد مورد نظر برای سالنامه بستگی دارد. در زیر توضیحاتی در خصوص قطع ­های گوناگون ارائه شده است.

سررسید وزیری:

قطع وزیری بدون شک رایج ترین قطع در میان سررسید های تولیدی است. ابعاد حدودی قطع وزیری ۱۷*۲۴ سانتیمتر است. دلیل رواج این قطع نیز آن است که به دلیل ابعاد بزرگ، این نوع سررسید جهت یادداشت امور روزانه مناسب و جادار است. گرچه برخی از افراد که همیشه سالنامه خود را به همراه دارند، قطع های کوچک تر را ترجیح می دهند .

سررسید رُقعی:

ابعاد حدودی قطع رقعی ۱۵*۲۱ سانتیمتر است. لذا این قطع نسبت به قطع وزیری کمی خوش دست تر بوده و حمل آن راحت تر است.

سررسید طرح اروپایی روزانه رانا – کد۶سررسید اروپایی:

سررسید اروپایی مشابه سررسید رقعی است اما کمی از عرض آن کاسته شده است. لذا ابعاد حدودی این قطع ۱۲*۲۱ سانتیمتر می باشد. همین عرض کمتر باعث می شود که سالنامه اروپایی نسبت به رقعی شکیل تر و خوش دست تر به نظر آید. البته این موضوع تا حدود زیادی به سلیقه خریدار بستگی دارد. گرچه محدودیتی در نحوه صحافی سررسید اروپایی وجود ندارد، اما معمولا این نوع سالنامه را با صحافی فنر و کش روی جلد خواهید دید.

سررسید خشتی :

قطع خشتی یا مربعی هر نوع سررسیدی است که به شکل مربع تولید شود. لذا ابعاد پیش فرض آن متنوع است. این نوع سالنامه معمولا توسط تولید کنندگان بصورت عمومی تولید نمی شود اما اگر به این قطع علاقه داشته باشید، می توانید در تیراژ بالا آن را بصورت اختصاصی سفارش دهید.

توجه داشته باشید

تولید سالنامه خشتی نسبتا گران تمام می شود. علت آن نیز اتلاف زیاد کاغذ در تولید این نوع سررسید است. لذا اگر می خواهید سالنامه خود را در قطع خشتی ( مربعی ) سفارش دهید، حتما این نکته را مد نظر قرار دهید.

سررسید رحلی (مدیران): به سررسیدهایی در اندازه های حدود ۲۸ در ۲۱.۵ سانتیمتر گفته می شود.

سررسید پالتویی :

ابعاد سررسید پالتویی حدودا ۱۰*۱۷ سانتیمتر است. این نوع سالنامه به راحتی در جیب یا کیف جا می شود اما طبعا فضای زیادی برای یادداشت در اختیار کاربر خود قرار نمی دهد. سررسید پالتویی معمولا برای مشاهده تاریخ و یا نوشتن مطالب کوتاه کاربرد دارد و همچنین به علت ابعاد کوچک جزء ارزان قیمت ترین سالنامه ها محسوب می  شود. لذا اگر قصد دارید با بودجه کم، تعداد زیادی سالنامه به مشتریان خود هدیه دهید، سالنامه پالتویی گزینه مناسبی برای شما محسوب می شود.

یک ایده
هدیه دادن یک سالنامه قطع پالتویی در کنار یک سررسید بزرگتر مانند وزیری به هر مشتری، ایده ای مناسب محسوب شده و قطعا برای فرد هدیه گیرنده کاربرد فراوان خواهد داشت.

سررسید ۱۲*۱۷ :

سررسید ۱۲*۱۷ دارای ابعادی کوچک، کاربردی و خوش دست است. این قطع خصوصیت جابجایی آسان قطع پالتویی و قابلیت یادداشت نویسی قطع رقعی را به ارث برده است. اگر به دنبال سالنامه ای خاص هستید، قطع ۱۲*۱۷ می تواند یکی از گزینه های شما باشد. البته قابل ذکر است که تولید کنندگان کمی این قطع را بصورت عمومی تولید می کنند.

سررسید خاص :

آنچه در بالا گفت شد، قطع های رایج تر در تولید سالنامه است. اما بسیاری از تولید کنندگان، با توجه به بازارسنجی انجام شده، سررسید های گوناگونی با ابعاد خاص تولید می کنند. که این مورد، انواع ارگانایزها، تقویم های جیبی و . . . را در بر می گیرد.
لذا اگر ابعاد خاصی را برای سررسید اختصاصی خود در نظر دارید، آنرا با تولید کننده سررسید در میان بگذارید تا امکان و هزینه تولید آنرا برای شما بررسی کند.

توجه داشته باشید

تولید سالنامه اختصاصی با ابعاد خاص فقط در تیراژهای بالا امکان پذیر و مقرون به صرفه است.

۲/ انواع روزشمار سررسید :

الف) سررسید روزانه به نوعی روزشمار گفته می شود که هر روز آن از شنبه تا جمعه در یک صفحه جداگانه قرار دارد یا اینکه همه روزها به غیر از پنجشنبه و جمعه در یک صفحه است . بدین ترتیب به سررسیدی که هر روز آن در یک صفحه باشد روزانه جمعه جدا و به نوع دیگر روزانه معمولی گفته می شود .

ب) سررسید دو روزه به نوعی روزشمار گفته می شود که هر صفحه آن شامل دو روز از هفته می باشد . در بعضی طرحهای دو روزه روزه های چهارشنبه و پنجشنبه و جمعه در یک صفحه می باشند .

پ) سررسید هفتگی به طرحی گفته می شود که هر هفته در دو صفحه مقابل هم قرار می گیرد .

ت) سررسید دستیار به طرحی گفته می شود که هر هفته در یک صفحه قرار می گیرد و در انتهای آن تعداد صفحات مناسبی جهت یادداشت درنظر گرفته می شود .

۳/ نوع صحافی سررسید ها :

الف) معمولا سررسیدهایی با طرح روزانه که قطر زیادی دارند و در حدود ۳۶۸ صفحه می باشند به صورت صحافی ته دوخت عرضه می شوند یعنی انتهای کار دوخته شده و گرد و شیرازه می شود . پیشنهاد می شود سررسیهای با قطر بالا حتما به صورت صحافی ته دوخت تولید شوند تا استحکام لازم را دارا باشند .

ب) سررسیدهای با قطر کم مانند دو روزه ، هفتگی و دستیار می توانند به صورت صحافی فنری عرضه شوند . یعنی انتهای کار در این روش بریده و پانچ شده و با فنر دوبل یا سایر فنرهای صحافی مانند قفل کلاسوری صحافی می شود .

نکات بسیار مهم برای تولید سررسید :

۱/ برای چاپ جلد سلفون حتما از کاغذ گلاسه هایی با گراماژ بالا و حداقل ۱۳۵ گرمی استفاده کنید تا در حین جلد سازی پاره نشود .

۲/ لت هایی که به سررسیدها اضافه می شوند اگر رنگی (چهاررنگ چاپ) هستند باید رو ی کاغذ گلاسه و حداقل ۱۰۰ گرمی چاپ گردد و هیچگونه روکشی از جمله ورنی ، یووی ، سلفون و غیره روی آنها کار نشود چون به دلیل عدم چسبندگی این روکشها در بخش صحافی ایجاد مشکلات فراوانی می کند . اما اگر لت ها فقط نوشته می باشند می توان روی کاغذ تحریر با گراماژ ۷۰ گرمی یا بالاتر هم چاپ کرد .

۳/ لت ها با توجه به قطع کار می بایست یک فرم کامل یعنی ۸ یا ۱۶ یا ۳۲ صفحه باشند البته تعداد ۲ یا ۴ هم برای این کار مشکلی ندارد .

۴/ اگر لت ها یا آستر بدرقه یا جلد سررسید را خودتان چاپ نموده اید از برش نهایی آنها خودداری کنید . به این دلیل که تولید کننده و یا صحاف با تنظیم برش نهایی این موارد با مغذی داخل کار نتیجه بسیار بهتری به دست خواهد آورد .

۵/ اگر کلیشه روی جلد را خودتان تهیه می نمایید توجه داشته باشید که بهترین کلیشه برای داغی یا طلاکوب و غیره بهتر است کلیشه ۳ میل باشد . بخصوص اینکه هدف ایجاد ضربی روی جلدهای کیفی و چرم باشد . هیچ گاه از حروف ریز و جزئیات در طراحی کلیشه استفاده ننمائید .