آیا شما هم هنگام سفارش سررسید از تنوع قیمت آن نزد تولید کنندگان مختلف دچار سر در گمی شده اید و برای خرید سالنامه نیاز به دستورالعملی برای نحوه محاسبه قیمت سررسید تبلیغاتی خود دارید؟ مطالعه این مطلب بی شک به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید سالنامه تبلیغاتی قیمت مناسبی را متناسب با کیفیت آن انتخاب کنید.
شیوه محاسبه قیمت سررسید:
شیوه کار تقریبا ساده است. تولیدکنندگان سررسید در آغاز فصل کاری خود لیستی را شامل قیمت سالنامه و تقویم های تولیدی خود و خدماتی از جمله: چاپ آرم در کلیه صفحات (ترام) ، حک آرم روی جلد ( داغی ، طلاکوب ، لیزر و … ) چاپ صفحاتی که به سررسید ها اضافه می شوند ( لت رنگی تبلیغاتی ) ارایه می دهند.این لیست های قیمت سررسید معمولا برای سفارش تا هزار جلد محاسبه شده است. خدماتی از جمله حک لوگو روی جلد به صورت جلدی ( یعنی هر جلد قیمت ثابت) و خدماتی مثل چاپ صفحات رنگی یا چاپ آرم در صفحات هزاری ( یعنی قیمت به ازای هزار جلد و برای تیراژ کمتر هم همان قیمت هزار جلد ) محاسبه می گردد. به طور مثال اگر سفارش سررسید شما هشتصد جلد است باید قیمت هشتصد جلد آرم روی جلد و هزار جلد چاپ لت را بپردازید.
در بررسی و مقایسه قیمت سررسید به نکات زیر توجه فرمایید:
  • همانطور که می دانید هیچ ارزانی بی دلیل نیست.جستجوی مبتنی بر ارزانی قیمت منجر به دریافت کالایی بی کیفیت از نظر کاغذ و چاپ و صحافی خواهد شد.
  • سالنامه از دیرباز هدیه تبلیغاتی ویژه ای محسوب میشده است.همان خصلت هدیه بودن آن کافی است تا بدانیم نباید با کاهش بعضی هزینه ها از زیبایی و کیفیت آن بکاهیم. هزینه بیشتر اگر منجر به بالاتر رفتن کیفیت سررسید شود نتیجه حاصل را برای شرکت هدیه دهنده مطلوب تر خواهد کرد.
  • با دریافت یک نمونه صرف بین دو تولید کننده قضاوت نکنیم.این هدیه تبلیغاتی قدیمی رایج در ایران برای تولید شرایط خاص و حساسی دارد که ممکن است بسیاری از عرضه کنندگان آن نتوانند کیفیت سفارش تحویلی را مطابق نمونه اولیه نگه دارند.
سررسید قیمت مناسب بخریم:
عوامل زیر می تواند موجب شود تا یک سررسید با قیمتی بالاتر از ارزش واقعی خود ارائه گردد:
  1. فروش توسط واسطه ها : واسطه ها معمولا لیست قیمت ارایه نمی دهند و قیمت را برای هر مشتری گوناگون تعیین می کنند.خرید از برخی واسطه ها می تواند تا چهل درصد هم بر قیمت خرید شما بیفزاید..
  2. برند های گران قیمت:  بی شک خرید از برندهای معتبر موجب اطمینان خاطر شما درباره سفارشتان خواهد شد.به هر حال به این نکته توجه داشته باید که برخی برند های برای سالنامه های خود مبالغی گران و خارج از عرف مطالبه می کنند.
  3. بی کفایتی تولید کننده : تولید سررسید مراحل زیاد و گاه پیچیده ای دارد.یک مجری بی تجربه و نا آشنا با این مراحل می تواند هزینه سررسید تبلیغاتی شما را تا میزان زیادی افزایش دهد.سعی کنید با مجریان حرفه ای آشنا با چاپ و صحافی کار کنید تا در بسیاری از هزینه ها برای شما صرفه جویی کنند.
خرید سالنامه ارزان قیمت به چه قیمت؟
اصرار بر خرید سالنامه ارزان در اکثر مواقع به ضرر شما تمام خواهد شد.خرید سالنامه فانتزی که مناسب هدیه دادن باشد نیازمند نگاهی کارشناسانه تر است.
مواد اولیه بی کیفیت : برخی از تولید کنندگان برای پایین آوردن قیمت سررسید خود، از مواد اولیه ( کاغذ، چرم،  جوهر، چسب و . . . ) بی کیفیت و روش های نامناسب چاپ و صحافی استفاده می کنند. سررسید تولید شده به این روش دارای ظاهری نا مطلوب و عمری و نقایص فراوان است.
عدم تطابق نمونه با محصول نهایی : برای اینکه تولید کننده ناکار بلدی شما را در عمل انجام شده قرار ندهد و سفارشتان را با کیفیتی پایین تر از نمونه اولیه تحویل ندهد سوابق و توانایی های او را کاملا بررسی کنید.به دفتر کار و کارگاه او سر بزنید.بخواهید که مراحل تولیدش را به شما نشان بدهد.بخواهید که سایر مشتری هایش که سفارشی شبیه شما داشته اند را به تان معرفی کند.
زمان سفارش سالنامه و قیمت خرید سررسید :
هیچ گاه سفارش خود را به دو ماه پایانی سال موکول نکنید.در ماههای بهمن و اسفند بهای مواد اولیه تواید سررسید در اوج خود هستند.بهترین زمان سفارش سررسید دی ماه است