چرا سررسید بهترین هدیه تبلیغاتی ایرانی است؟چرا سررسید بهترین هدیه تبلیغاتی ایرانی است ؟

رسم هدیه دادن به مناسبت عید نوروز و سایر اعیاد مذهبی از دیرباز در بین ما ایرانیان رواج داشتهاست.امروزه این رسم در بین شرکتهای تجاری هم به صورت کاملا رایج و سنتی جا افتاده، درآمده است.صاحبان شرکتها با دادن این هدایا به مشتریان و مخاطبان خود، ضمن زنده نگه داشتن سنت عیدی دادن اهداف دیگری از جمله یادآوری شرکتشان و نوع کالا و خدمات خود ، یادآوری حسابهای باقیمانده و تسویه نشده با توجه به روزهای آخر سال و هدفهایی دیگر را دنبال می کنند.اما سوال اینجاست که بهترین هدیه تبلیغاتی ایرانی و متناسب با نیاز شرکتها چیست و کدام کالای تبلیغاتی می تواند نماینده خوبی برای معرفی کالا و خدمات شرکت هدیه دهنده باشد.

بی شک هر هدیه تبلیغاتی تاریخ مصرفی دارد و هیچ کالای تبلیغاتی بدون تاریخ مصرف نمی تواند باشد. حتی کتاب هم در جایگاه یک هدیه تبلیغاتی تاریخ مصرفی دارد.این تاریخ مصرف احتمالا همان اولین باری که کتاب خوانده و نخوانده راهی کتابخانه یا انباری هدیه گیرنده می شود به پایان می رسد.در میان انواع هدایای تبلیغاتی که اینجا قصد اشاره به تمامی آنها را نداریم سررسید و تقویم بی شک تاریخ مصرف دارترین هدیه تبلیغاتی محسوب می گردد.دلیل این مسئله این است که سالنامه اصولا پر پتانسیل ترین کالا برای تبلیغات است. روی جلد آن محل درج لوگو است و می توان ابتدا و انتها و لا به لای صفحات برگه های تبلیغاتی یا معرفی شرکت را گنجاند و یا حتی در صفحات روزشمارش لوگو و شعارهای تبلیغاتی و گفته بزرگان را کار کرد و یا به زبان عامیانه هر بلایی را که دلمان می خواهد بر سر آن آورد.دیگر هدایای تبلیغاتی شناخته شده اصلا این خاصیت و انعطاف را ندارند.خیلی سخت می شود در آنها تغییری دلخواه ایجاد کرد و نهایت تغییر نوع درج لوگو در آنهاست.کمتر کسی حاضر است لیوان و خودکار تبلیغاتی را روی میز دفترش قرار دهد و یا ساعت هدیه را به دیوار اتاقش آویزان کند.دلیلش هم این است که تبلیغاتی بودن این نوع کالاها حسی مصنوعی و غیر آشنا به دفتر کار یک مدیر می دهد.

هیچ کدام از از انواع هدایای تبلیغاتی تا به امروز به اندازه سررسید تغییر و تحول نداشته اند و به روز و کاربردی نشده اند. سررسید های امروز با روکش های جلد خاص و پلاکهای فلزی و کاغذ های مختلف چهره بسیار مطلوب تری و به روزتری پیدا کرده اند، در حالی که سایر هدایا با آن هیاهوی بسیار وارد کنندگانش تغییر آنچنانی نسبت به قبل نکرده اند.

سالنامه ها از دیرباز در فرهنگ ما وجود داشته اند.دفترهایی که روزها و هفته ها و ماه ها و گذر عمر را به ما یادآوری می کنند ومیراث دانشمندان بزرگی همچون خیام و ابوریحان بیرونی و خواجه نصیرطوسی هستند.تعداد زیاد سررسیدهایی که هر شخص در سال نو هدیه می گیرد نشانه اقبال هدیه دهندگان به این کالای تبلیغاتی است.سالنامه ها کاربردی و مهم هستند. درست است که امروزه در همه گوشی ها تقویم وجود دارد ولی هیچ گاه موبایها جای سررسید ها را نخواهند گرفت.خاصیت یادداشت گونه بودن این دفاتر ویژگی مهم دیگریست که باعث جاودانه بودن آنهاست. ویژگی ای که باعث شده از مهندسان و پزشکان تا منشی ها و بازاریابهای مواد غذایی یادداشت خاص و اختصاصی مربوط به شغل خود را در آنها بنویسند.در پایان لازم است اشاره شود که با توجه به همه این موارد لزوم نگاه تخصصی تر به تولید سالنامه و ایجاد کاربردهای دیگر می تواند بر اقبال این دفاتر بیفزاید.